Whatsapp Mesajlarınıza Dikkat Edin! İşten Atılabilirsiniz! Bu Yöntemle İşten Çıkarmalar Başladı!

Whatsapp Mesajlarınıza Dikkat Edin! İşten Atılabilirsiniz! Bu Yöntemle İşten Çıkarmalar Başladı!

Sakarya’da yaşayan bu 3 kişi anlık mesajlaşma yeri olan whatsapp uygulamasında sohbet ederken ürünleri kötülediler ve bunun üzerinden vakit kaybedilmeden işten atıldılar.

Whatsapp çoğu kişinin kullandığı mesajlaşma araçlarından en çok tercih edilenlerden biridir. Geçtiğimiz aylarda yaptığı bir sözleşmeyle büyük kayıplar verdi. Bu kaybın ardından sözleşmeyi iptaliyle gündeme gelmişti. Şimdi ise kendi aralarında whatsappta konuşan işçiler yöneticilere yönelttikleri hakaret edici sözler ve bu yöneticilerin ürünlerini kötüler tarzda sohbet etmelerinin ardından gerçekleştiren 3 kişi işten atılmak zorunda kalınmasıyla gündeme geldi. 

Sakarya’da 3 Kişi İşten Atıldı

 

Sakarya’da yaşayan bu 3 kişi anlık mesajlaşma yeri olan whatsapp uygulamasında sohbet ederken ürünleri kötülediler ve bunun üzerinden vakit kaybedilmeden işten atıldılar. İşten atılan bireyler işlerini geri almak için dava açtı. Dava açmasına rağmen bu dava yerel mahkemeler tarafından kabul görmedi. Bunun üzerine davacı dilekçede bahsi geçen 3 işçiden birinin 2014-2018 tarihleri arasında kendi şirketlerinde ürün tanıtım temsilcilerinden biri olduğunu ve ürün temsilcisi olmasına rağmen yine aynı yıl içinde mesai arkadaşlarıyla tanıttığı ürünleri kötülediler gerekçesini sunarak iş akdini feshettiklerini dile getirdi.

Mahkemeye sunulan dilekçede Whatsapp konuşmalarının özel olduğunu ve bu yazışmalar dışındaki kişilere ulaşmaması gerektiğini kapalı olması gerektiğini söylediler. Ve bu Whatsapp üzerinden yapılan görüşmelerden sonra ortaya konulan feshin geçersiz sayılması gerektiğini çünkü bu tür elde edilen belgeler özel hayatın gizlilik ilkesini delip geçtiğini ifade ettiler.

Davalı Vekil’in Hamlesi Sonuç Vermedi

 

Bunun üzerinden davalı tarafın vekili de kendi açılarından olayı yorumladı. Vekil Whatsapp konuşmaları gizli olmasının normal bir şey olduğunu ama yöneticilerine bu tarzda ağır hakaret ve küfür hakkının kimsede bulunmadığını söyledi. Ayrıca bu 3 kişiden biri ürünlere yönelik negatif yorumlar yapması konusunda arkadaşlarına gaz verdiğini, adeta şirketin ismini kötüye kullandıklarını söyledi. 

Bu sebeple bu 3 işçiye uygulanan fesih kararının yerinde bir hareket olduğunu söyledi. Ve bu düşüncesinin üzerine davanın reddedilmesini talep etti. Yerel mahkeme de işverenin bu açıdan yanında oldu ve yaptıkları bu fesih işleminin doğru olduğunu belirterek davayı reddetti. Daha önce yine aynı tarzda bir dava olmuştu ama bu olayda Yargıtay işçiyi haklı bulmuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.