Koronavirüs Hakkında Uzmanlardan Uyarı Geldi! Uzamış Kovid-19 Sendromu Yeni Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Koronavirüs Hakkında Uzmanlardan Uyarı Geldi! Uzamış Kovid-19 Sendromu Yeni Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor!

Dünya geneline yayılan ölümcül Koronavirüs tüm dünya üzerinde etkisini devam ettiriyor. Koronavirüsü bazı kişilerde "Uzamış Kovid-19 Sendromu" ile yeni hastalıkları ortaya çıkarabiliyor. Konuya ilişkin Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, "Uzamış Kovid-19 Sendromu'na çok dikkat edilmeli çünkü başka hastalıklara davetiye çıkarıyor. Kalp problemlerinden tutun nörolojik problemler, depresyon ve kaygu bozukluğuna kadar birçok hastalığa neden olabiliyor" dedi.

qwww.jpg

Dünya üzerinde pandemi süreci yaşatan koronavirüsün bazı tehlikelerinden bahseden uzmanlar insanları uyarmaya devam ediyor. AYŞE YILDIZ - Akdeniz Üniversitesi Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Usta, geçtiğimiz gün yapmış olduğu uzamış yeni tip Koronavirüs Sendormu'nun geçmişte daha önce yaşanmadığı hastalıkları tetiklediği belirtilerek "Sendromunuz varsa test sonucu negatife dönse de iş bitmiş değil. Mutlaka tedavi edilmesi, bağışıklık sizteminin düzenli olarak güçlü tutulması gerekiyor." ifadelerini kullandı. 

Koronavirüsüne yakalanan bazı hastalarda uzun sürmesi sonucunda testi negatif çıkmasına rağmen öksürük, göğüs, kas, sırt, ve eklem ağrılarının, halsizlik ve yorgunluk, kişinin kendisini iyi hissetmeme gibi daha birçok belirtinin devamlılığını sürdürdüğünü belirten Coşkun Usta, "Bu belirtiler 3 ile 6 ay arasında devam edebilyor. Bu, vücudun bağışıklık sisteminin Kovid-19'a hala reaksiyon gösterdiğinin bir belirtisidir. Dolayısıyla Kovid-19'ü geçiren hastaların mutlaka bu semptomlarını kontrol ettirmeleri bu dönemde vücudu destekleyici D, C ve çinko gibi vitaminler alması gerekiyor." sözlerine yer verdi.

qw.jpg

Uzmanlar Uyarıyor!

Coşkun Usta'nın ifadelerine göre Amerika Brileşik Devletleri (ABD) Kovid-19 sonrasında oluşan bu sendroma karşılık büyük çaplı çalışmalar başlattığını ve büyük bir kararlılıkla sürdürüldüğünü aktaran Usta, bu önemli hususta gerekli proteküllerin ve tedavilerin yapıldığını belirtti. 

Son zamanlarda artan vaka sayısı hakkında herkesi tedbire davet eden Usta, "Tedbirlere uyulmadığında sonuçları da ağır oluyor. Uzamış Kovid-19 Sendromu'na çok dikkat edilmeli çünkü başka hastalıklara davetiye çıkarabiliyor. Kalp problemlerinden tutunuz nörolojik problemler, depresyon ve kaygı bozukluğuna kadar birçok hastalığı tetikleyebiliyor. Hastayı en çok rahatsız eden önemli bir durumdur." sözlerine yer verdi.

qww.jpg

Meslek hayatı boyunca önemli gelişmelere imza atan Coşkun Usta Kovid-19'un basite alınmaması gerektiğini açıklayarak sözlerine şu şekilde devam etti; "Sendromunuz varsa test sonucu negatife dönse de iş bitmiş değiş. Mutlaka tedavi edilmesi, bağışıklık sisteminin düzenli olarak güçlü tutulması gerekiyor. Çünkü Kovid-19'a saldıran bağışıklık sistemimiz, bu sefer kendi hücrelerimize, kalp kaslarımıza, sinirlerimize, nöronlarımıza saldırıyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için kaliteli ve yeteri kadar uyumak, düzenli yürümek, sağlıklı beslenmek, her fırsatta güneşe çıkmak gerekiyor. Güneşin ilaç olduğunu unutmayalım." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.