TÜBİTAK Yerli Aşının Tarihini Duyurdu! Başkan Açıklama Yaptı! İşte Aşının Başlanacağı Tarih

TÜBİTAK Yerli Aşının Tarihini Duyurdu! Başkan Açıklama Yaptı! İşte Aşının Başlanacağı Tarih

Dünya ülkeleri arasında yaşana ve çok ciddi can kayıplarına yol açan korona virüs salgınında son dakika bir gelişme ortaya çıktı.

Dünya ülkeleri arasında yaşana  ve çok ciddi can kayıplarına yol açan korona virüs salgınında son dakika bir gelişme ortaya çıktı. Tübitak yerli aşı ile ilgili net bir tarih vererek dikkat çekti. Tübitak yerli aşı tarihini yaptığı açıklama ile birlikte duyurdu. TÜBİTAK  as Başkanı Hasan Mandal, Türk VLP korona virüs salgını aşısının sene sonuna kadar kullanıma açılacağını ifade ediyor. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Gebze'de düzenlenen TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Enstitüsü'nde basın toplantısında, korona virüs salgınına karşı yerli aşı ve ilaç çalışmaları hakkında çok çarpıcı ve önemli açıklamalarda bulundu.

Açıklama bir nebze de olsa rahatlık verecek nitelikteydi. Yaşanan korona virüs salgınında aşılama süreci devam ederken Tübitak Başkanı tarafından yapılan yerli aşı tarihi açıklaması gündemde yer aldı.

Yerli Aşı VLP Geliyor

Tübitak başkanı tarafından yapılan yerli aşı tarihi açıklamasında bakteri ve virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı olan aşının net tarihi ile ilgili büyük müjdeyi açıklayan Mandal, yerli VLP aşısı inşallah sene sonuna kadar kullanımda olacak şeklinde açıklamada bulundu. Yerli aşının çok yenilikçi ve tedavi edici özelliklere sahip olacağı belirtiliyor. 

VLP aşısının yenilikçi ve tedavi edici özelliği hakkında konuşan Mandal, sözlerine şu şekilde devam etti: VLP ismi verilen yerli aşı insanları yüksek seviyede koruyor. Vlp aşısında ki temel özellik virüsü taklit etse dahi koruma seviyesi bir hayli yüksek oluyor. Enfeksiyonlara karşı duyarlı olan VLP aşısı sene sonuna kadar kullanıma geçecek. 

VLP Aşısı Sene Sonuna Hazır Olacak

Yerli aşı çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken bugün gelinen aşamalarda toplam 17 projede yedisi aşı projesi olmak üzere 3 tanesi ön planda yer alıyor. Bu aşılardan ilki olan VLP aşısı ile ilgili açıklama Bakan tarafından paylaşılmıştı. Ağustos ayı başlarında iki adet ilaç kullanıma geçecek.

Tübitak Başkanı Mandal, yerli korona virüs ilacı ile ilgili  çalışmalardan da söz ederek dikkat çekti. Ankara Üniversitesi'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde 2 adet ilacın tasarımsal ve klinik öncesi aşamalarının tamamlandığı ve etkili olduğu söyleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.