Suudi Arabistan’da Hac İbadetine Yasak Mı Geliyor? Açıklama Yapıldı! Bu Sene Hac Olmayabilir!

Suudi Arabistan’da Hac İbadetine Yasak Mı Geliyor? Açıklama Yapıldı! Bu Sene Hac Olmayabilir!

Korona virüsün yayılımının durmaması üzerine Suudi Arabistan korona virüs bulaşını önlemek amaçlı başka ülkelerden hac ibadetini gerçekleştirmeye gelen bireyleri ülkelerine kabul etmeyeceklerini bildirdi.

Yaklaşık olarak bir buçuk senedir Dünyayı etkileyen pandemi her geçen gün ayrı bir sorun yaratıyor.

Pandeminin etkisiyle birçok ülkenin sağlık alanı çöktü ve ekonomisi battı. Sadece bu alanlarda değil daha birçok alanı da etkilemeyi başardı. Etkilediği bir diğer alanda din üzerinde oldu. İnsanlar evlere kapandı camilere gidiş kısıtlandı. Ve son olarak ortaya atılan iddia da Müslüman ülkelerin dikkatini ve tepkisini çekti.

Korona Virüs Bulaşmasına Karşı Yeni Önlemler

 

Bildiğiniz gibi hac ibadeti Suudi Arabistan’da gerçekleşiyor.  Korona virüsün her ülkede artması ve çeşitli varyantlar oluşturması sebebiyle endişeleri her ülkede olduğu gibi bu ülkede de  tedbir en üst düzeyde arttı.

Korona virüsün yayılımının durmaması üzerine Suudi Arabistan korona virüs bulaşını önlemek amaçlı başka ülkelerden hac ibadetini gerçekleştirmeye gelen bireyleri ülkelerine kabul etmeyeceklerini bildirdi. Ama bu konu hakkında  net bir karar olmadığını yakın zamanda bu konuda bir karara varıp herkese duyuracaklarını açıkladılar. 

Aşılanan Bireylere Öncelik Verilebilir

 

Resmi verilerden de görüldüğü üzere her yıl 2 buçuk milyon hacı adayı Suudi Arabistan’a hac ibadetini yerine getirmek için geliyor. Bazı kaynaklara göre yetkililer yurt dışından ülkelerine gelen hacı adaylarını ülkelerinde ağırlayamayacaklarını söyledi. Sadece korona virüs aşısı olmuş bireylerin bir de hastalığı geçirmesinin üzerinden en az 6 ay geçmiş olan bireylerin bir de bunun yanında Suudi Arabistan kökenli olanların ülkelerine kabul edileceklerini duyurdular.

Bunların yanı sıra ortaya atılan bir de yaş sınırlaması iddiası var. Başka bir kaynak yurt dışından haç için gelecek olan sınırlı sayıda hacı için ama yine aşılanma şartıyla ülkeye kabul edileceklerini duyurdu. Bu kaynak gibi daha bir sürü kaynak farklı görüşler aktarıyor. Bu kaynakların ortaya attıkları bu ifadeler hakkında hala hükümet tarafından net bir açıklama gelmedi.

Hacı adayları hükümettin yapacakları bu açıklamayı bekliyorlar. Uzun zamandır haca gitmeyi hedefleyen bireylerin hac ibadetlerini yerine getirememe düşünceleri bile onları üzmeye yetti. Şimdilik bütün gözler Suudi Arabistan hükümetinin yapacağı açıklamaya çevrildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.