Son dakika haber: Bakan Koca 'ilk kez' diyerek korkutan gelişmeyi açıkladı: İstanbul'da görüldü

Son dakika haber: Bakan Koca 'ilk kez' diyerek korkutan gelişmeyi açıkladı: İstanbul'da görüldü

Son açıklanan haberlere göre Türkiye’de 17 Mayıs tarihine kadar tam sokağa çıkma yasağının olacağını belirtti. Bu karar alınmadan önce bilim kurulu üyeleri toplandıktan sonra Fahrettin Koca bu açıklamada bulundu

Son açıklanan haberlere göre Türkiye’de 17 Mayıs tarihine kadar tam sokağa çıkma yasağının olacağını belirtti. Bu karar alınmadan önce bilim kurulu üyeleri toplandıktan sonra Fahrettin Koca bu açıklamada bulundu. Bu açıklamalara göre tam kapanma kesin olarak uygulanacak dedi. Diğer yandan gelen bilgiler virüsle alakalı uyarıda bulunan Koca mutasyona uğrayan virüsle ilgili olarak ilk defa dedi ve yeni gelişmeleri aktardı.

Mutasyon Virüsle Alakalı Haber Ayrıntılar 

 

Bakan Koca’nın mutasyona uğrayan virüslerden ve aşı ile alakalı anlaşmalardan ve birçok konuda önemli bilgiler verdi. Bu süreç tüm dünya genelinde acı kayıpların yaşanmasına neden oldu. Daha fazla kayıplar olmaması kısıtlamalara tam uymak toplumumuz için önemli ama bir o kadar zor olduğunun farkındayım toplum olarak üzerimize düşen görevi en üst seviyede yerine getirmemiz gerekir. Bizlere bu durumda hep beraberce yardımcı olmanız gerekir, kısıtlamalara uyarak yerine getirmiş olacaksınız. Aşı konusunda toplumsal bir bağışıklığın gerçekleşmesi ile bu hastalık bitmesini bekliyoruz.

Ülke olarak aşı konusunda devam eden birtakım çalışmalarımız var. Son aşamalara gelindiğini söyleyebilirim böylelikle kendimize yeterlilik olacak aşı sıkıntısı giderilecek bunun için biraz daha zamana ihtiyaç var. Toplumumuzda aşılanma 65 yaş üzerindekilerde yüzde seksenlere ulaşıldı kalan yüzde yirmilik dilimde ise aşılanma devam edecek. Mutasyonla değişen virüsle hep birlikte hareket ederek üstesinden geleceğimizi umuyorum. Sokağa çıkma kısıtlamaları bizlerin ve sevdiklerimizin iyiliği için önemli olduğunu bir kez daha fark ettik.  

Hastalığın En Çok Fazlalaştığı Şehirler 

 

Hastalığın fazlaca görüldüğü şehirler ise Zonguldak, Kırşehir, Ağrı, Gümüşhane, Giresun olurken hastalığın azalan şehirler olarak da Yozgat, Yalova, Kastamonu, Samsun, Yozgat, Çanakkale olduğu belirlendi. Sokağa çıkma kısıtlamaları on yedi gün olması belirlenen bu tabloyu değiştireceğini hastalığın fazla görülen şehirlerde azalmanın olması beklenir. 

Bunun yanı sıra yerli aşıda araştırmalar sürüyor ama son aşamalara gelindi. Araştırmaları tamamlanan Faz bir aşısı gönüllü olan bazı vatandaşa uygulandı. Faz iki son denemeleri yapıldı sonuçlar değerlendirilip takibi devam etse de son aşamalara gelindiğini söyleyebilirim.  Faz üç yerli aşı ise araştırmaları devam ediyor. Aşının araştırmaları bitince kullanıma başlanacak. Yerli aşı bizim yerli kazancımız olacaktır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.