Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor! Gündeme Bomba Gibi Düştü! Tükendik Diyen Sağlık Çalışanlarından Açıklama Var

Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor! Gündeme Bomba Gibi Düştü! Tükendik Diyen Sağlık Çalışanlarından Açıklama Var

Pandemi sürecinde tartışmasız en çok emek gösteren ve Covid-19 ile savaşan sağlık çalışanları, hükümete ve halka seslendi.

Pandemi sürecinde tartışmasız en çok emek gösteren ve Covid-19 ile savaşan sağlık çalışanları, hükümete ve halka seslendi. 2020 yılı Mart ayından beri verdikleri mücadelede tükendiklerini ve yıprandıklarını belirten binlerce sağlıkçı, yaşadıkları sorunları mümkün olduğunca farklı mecralarda anlatmaya çalışıyor.

Sağlık Emekçileri Sendikası Manisa Şubesi ve Manisa Tabip Odası üyelerinden oluşan sağlık çalışanları, bu süreç içerisinde karşılaştıkları problemleri ve yaşadıkları zorlukları duyurarak hükümete çağrıda bulundu.

Pandemi, Sağlık Çalışanlarını Bitirme Noktasına Getirdi

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi önünde sağlık çalışanları adına açıklama yapan Prof. Dr. Peyker Temiz, artan vaka sayılarının pandemi ile mücadele dönemini oldukça zorlaştırdığını dile getirdi. Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri olan Temiz, bu koşulların sağlık çalışanlarını bitirme noktasına getirdiğini ve ülkemizde pandemiden dolayı sağlık çalışanlarından bugüne kadar olan vefat sayısının 412 olduğunu belirtti.

Korona virüs ile ön saflarda mücadele eden sağlık çalışanları depresyon, stres ve kaygı bozukluğu yaşıyor. Yaşanan problemler, yasaklar ve şiddet olayları nedeniyle her 5 sağlık çalışanından biri ruhsal sorunlar yaşıyor. Prof. Dr. Temiz yaptığı açıklamada “Siz süper kahramansınız, hakkınız ödenmez” laflarına artık sağlık çalışanlarının inanmadığını, hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığını belirtti. Yaptıkları meslek ve çalıştıkları sektörde hak ettikleri değeri görmek istediklerini ifade eden Temiz, hükümete ve halka seslendi.

 Yıllık İzin, Emeklilik, İstifa; Yasaklar Kalksın

Prof. Dr. Peyker Temiz, konuşmasının devamında mesleklerinde hak ettikleri değeri görmek, çabalarının maddi ve manevi karşılığını almak istediklerini söyledi. Yıllık izin, istifa ve emeklilik hakları kısıtlanan, bunlarla ilgili yasakların kalkmasını isteyen sağlıkçıların sesi olan Temiz, Covid-19’un meslek hastalığı olması konusuna da değindi. Hükümete ‘gerçekçi maaş artışı’ isteminde de bulunan Temiz, ardından halka ‘saygı ve sahiplenme’ çağrısında bulundu.

Yapılan çağrıda hükümetten bir an önce “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası” çıkartılması istendi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son zamanlarda arttığını dile getiren Temiz, halka yaptığı çağrıda hak ettikleri saygı ve sahiplenmeyi görmek istediklerini, herkesin üzerine düşen sorumluluğu yapması gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.