Covid’e Yakalananlar Dikkat! Yerli Aşı Açıklaması Geldi! İşte Yan Etkileri!

Covid’e Yakalananlar Dikkat! Yerli Aşı Açıklaması Geldi! İşte Yan Etkileri!

Yerli aşının yan etkilerinin neler olduğu hakkında açıklama yapıldı. İnsanda oluşan yan etkileri nelerdir. İşte detaylar...

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına aldığı tedbirlerin en üst seviyede uygulandığı Covid 19 virüsü için üretilen yerli aşı başarılı sonuçlar almaya devam ediyor. Süreç isteyen ve etkilerin takip edilmesinin büyük rol oynadığı sonuçlar Faz-3 çalışmaları için öncü niteliği taşıyacak. Faz-2 sonuçlarının açıklanmasının ardından yerli aşının Mikrobiyoloji dünyasından tam not aldığı alacağı bekleniyor.

Faz-2 Sonuçları Hangi Verileri Bizlere Öğretecek?

 

Enfeksiyon hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan YILDIZ yaptığı açıklamada olumlu etkilerin yanı sıra yan etkilerinde olabileceğini ifade etti. Diğer aşılarda olduğu gibi stabil yan etkilerin (Aşı yapılan bölgede ağrı, kızarıklık ve şişlik) gözlendiğini vurgulayan Prof. Dr. Orhan YILDIZ çalışmaların yan etkileri ortadan kaldırmakta büyük rol oynadığını söyledi.

Faz-2 Gönüllülerinin Takibi ve Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

 

250 gönüllü ile devam eden Faz-2 yolculuğunda sonuçların net olması adına takip süreci başlatıldı. Fiziksel etkilerin gözlenmesinin yanı sıra kapsamlı tetkiklerin yapıldığı raporlama döneminin 2 ile 3 hafta arasında kesin bulgulara ulaşacağı ifade edildi.

Önce haftalık başlayan ve akabinde aylık olarak gözleme tabi tutulan gönüllülerde sorun tespit edilmesi durumunda telefon görüşmeleri başta olmak üzere hızlı bir takip süreci başlatıldığını dile getiren Prof. Dr. Orhan YILDIZ sonuçların Ramazan ayı içinde ve öncesinde ellerine ulaşacağını sürecin paylaşılarak Faz-3 çalışmalarına tüm hızla başlanacağını söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.