Çin'in Uzaya Fırlattığı Roket Kontrolünü Kaybetmiş Durumda! Korkutan Açıklama! İstanbul’a Düşebilir

Çin'in Uzaya Fırlattığı Roket Kontrolünü Kaybetmiş Durumda! Korkutan Açıklama! İstanbul’a Düşebilir

Uzay bilimcisi Jonathan McDowell’in Harvard Üniversitesi'nde yürütmüş olduğu araştırmaya göre roket parçalarının kuzey ve güney yarım kürelerin kırk birinci enlemleri arasına düşebilme ihtimalinin bulunduğu belirtilmektedir.

Çin'in uzaya fırlatmış olduğu "Long March 5b" adlı roketin “Çin Uzay İstasyonu “ amacıyla kullanılması planlanmaktaydı. Ancak kontrolünü kaybetmiş bir biçim görünen roketin, oldukça tehlike yarattığı ve yeryüzüne düşme ihtimalinin bulunduğu açıklandı. Roketin düşmesinin olası olduğu alanlar ise Madrid, New York ve İstanbul olarak gözükür.

Kısa bir zaman içerisinde yörüngede bulunan Çin’in "Uzun Mart 5b" roketi için yetkili birimler tarafından ciddi bir biçimde uyarı verildi. Yetkililer, yirmi bir tonluk roketin kontrolden çıkmış bir vaziyette olduğunu ve devamında ise yeryüzüne inmesi planlanan alanın oldukça dışında bir merkeze düşebileceğini belirttirler.

Roketin Hangi Alana Düşeceği Hakkında Kesin Bir Bilgi Yoktur

 

Uzay bilimcisi Jonathan McDowell’in Harvard Üniversitesi'nde yürütmüş olduğu araştırmaya göre roket parçalarının kuzey ve güney yarım kürelerin kırk birinci enlemleri arasına düşebilme ihtimalinin bulunduğu belirtilmektedir. 10 Mayıs tarihinden önce düşmesi beklenen roket otuz üç metre uzunluğuna sahiptir.

New York, İstanbul, Madrid , Pekin, Şili ve Yeni Zelanda açısında Çin tarafından gönderilen Long March 5b adlı roket oldukça önemli derecelerde tehdit oluşturur. Yerleşim alanlarına düşmesi durumunda ise oldukça fazla insanın zarar görmesi ve durumun ölümler ile sonuçlanmasının muhtemel olduğu açıklandı. Çin'in ilk uzay istasyonunun ilk modülünü taşımakta olan roketin gövdesi kontrolünü kaybetmiş olduğu görüldü.

Kontrolünü Kaybeden Roket Tehlike Yaratıyor

 

Atmosferden geçmeyi başaran pek çok parçanın saatte 27.600 kilometre hız ile dünyanın etrafında döner vaziyette bulunan roketin kesin olarak nereye düşeceği bilinmemektedir. Bunun yanında, daha önceden böyle bir durumdan etkilenen bazı yerleşim örnekleri de mevcuttur. Roket başarılı bir şekilde fırlatıldıktan sonra, uçuşun ardından fırlatıcının ana aşamasından ayrılarak planlanan yörüngesine başarılı bir biçimde girmiştir.  

Roketin ana gövdesinin önceden planlanan okyanus konumuna başarılı olarak inmesi beklenmekteydi.  Ancak roket kontrol sağlanamadan Dünya’nın tam olarak hangi bölgesine ineceğini bilinmiyor. Bunun yanında, kalıntılarının da yeryüzünde tam olarak hangi alana düşme ihtimali hakkında da yetersiz bilgiler mevcuttur. Bu durumun ancak roketin yeryüzüne inişinden birkaç saat önce tahmin edebileceği bilgine yer verilmektedir. ABD Uzay Kuvvetleri, roketin yörüngesinin oldukça özenli bir biçimde takip edildiğini bilgisine ulaşılmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.