Bursa’da Yerli Otomobil Müjdesi! Şarj İstasyonları Kuruluyor! Türkiye Yerli Otomobile Hazırlanıyor! İşte Son Gelişmeler

Bursa’da Yerli Otomobil Müjdesi! Şarj İstasyonları Kuruluyor! Türkiye Yerli Otomobile Hazırlanıyor! İşte Son Gelişmeler

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli araçlara ev sahipliği yapması beklenen Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrika yapım alanı inşaatında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Türkiye’nin ilk yerli ve milli elektrikli araçlara ev sahipliği yapması beklenen Bursa’nın Gemlik ilçesindeki fabrika yapım alanı inşaatında çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bursa Büyük Belediyesi de elektrikli otomobil şarj istasyonları ile ilgili altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanması için hız verdi. Bursa Gemlik de devam eden inşaat bittiğinde yerli ve milli elektrikli otomobil üretimi yapacak olan fabrika seri üretim aşamasına geçecek. 

 Şarj İstasyon Yerleri Nasıl Olacak 

 

Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı İzleme ve Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan bildirgeye göre Türkiye'de kullanılan elektrikli otomobil araç sayısında artış hedeflenirken şu an yaklaşık 3 bin adet olan elektrikli otomobil araç sayısın da 2023 senesine kadar 10 bini kadar yükselmesi öngörülüyor. Bursa'nın Gemlik ilçesindeki ürerim fabrika tesislerinin inşaatı hız kesmeden devam ederken

Türkiye'nin ilk yerli ve milli aracı Türkiye Otomobil Girişimci Grubu kısacası TOGG’un da seri üretime başlamasıyla senede 100 bine ulaşacağı ve elektrikli otomobilin kullanımına katılacağı söyleniyor. Elektrikli  araç kullanımı bu kadar yaygınlaşacak olması ve şarj ihtiyacı çok fazla olacak. Bu durum elektrik araç şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da artıracak.

Bu sebeple alt ve üst yapı yatırımlarıyla Bursa’yı geleceğe hazır hale getirirken ve teknolojik gelişmelerle de yakından ilgilenen ve takıp eden Bursa Büyük şehir Belediyesi elektrikli araç kullanımına olan artışın olması durumunda ihtiyacı karşılamak için bu yönde alt yapı yatırımlarına da hız verdi. 

Şarj İstasyon Noktaları İçin Yapılan Plan 

 

Yerli ve milli, elektrikli araç üretimi noktası olacak Bursa'yı geleceğin teknolojisine hazır hale getirmeyi düşünen Bursa Büyük Belediyesi elektrik araç kullanımına yönelik alt yapı çalışmalarına başladı. İlgili firma yetkilileriyle görüşmelerde ve saha çalışmaları akabinde şehir merkezine şu an  planlanan 25 ayrı noktaya kurulması düşünülen elektrikli şarj istasyonlarıyla ilgili yer tespiti yapıldı.

Elektrikli otomobil şarj istasyonlarının yapılması düşünülen noktalar tespit edilirken ana yerlere ve merkez bölgelere yakın araç kullanacak olan vatandaşların araçlarını kolay ulaşılır ve giriş çıkış yapabilmesi özellikle şehirlerarası yolculuk yaparken şarj sıkıntısı olmaması ve araçları şarj olurken yiyecek içecek ve dinlenecek yerlerin olması gibi yer seçimleri yaparken bunlar da göz önüne alınıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.