Yeni Destek Paketi Açıklandı! Pakette Yeni Düzenlemeler var! Esnafı Rahatlatan Haber

Yeni Destek Paketi Açıklandı! Pakette Yeni Düzenlemeler var! Esnafı Rahatlatan Haber

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ekonomide belirli bir güne bağlanan değişiklik paketi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın iş alanına giren ekonomide değişiklik yeni haberlerde yeni torba paketi teklifi başladı.

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ekonomide belirli bir güne bağlanan değişiklik paketi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın iş alanına giren ekonomide değişiklik yeni haberlerde yeni torba paketi teklifi başladı.  Ekonomi değişiklik paketinde yer alan küçük işletmelerin kredi verilme söylemi de yer alıyor. Bu habere göre küçük işletmelere yüz bin lira kredi olanağı sağlanacak. Haberin detayları şu şekilde yazıyor. 

Ekonomide Yeni Torba Yasasında Neler Var 

Hazine ve Maliye Bakanı önceki günlerde açıklamasına göre ekonomi değişikliği paketi için çalışmalar başlatıldığını ifade etti. Teklifte fiyat istikrarının sağlanması düşünülüyor. Kamuda disiplinli harcama ve istihdamın finansmanına ilişkin başlıklar yer alıyor. Takvimlerde haziran ayının sonunda hayata geçirilmesi düşünülen olan yeni ekonomide değişiklik torba paketi için teklifler hazırlanıyor. Fiyat istikrarı komitesi kurulması gündemde yer alacak.

Finans grubunda çalışmalar yapmak için finans istikrar koruma komitesi kurulması söylendi, bu komite kurulması en kısa zamanda hayata geçirilecek. Komite her üç ayda bir devamlı ve düzenli bir şekilde toplanacak her üç ayda bir rapor sunması bekleniyor. Enflasyonda yaşanan ani düşüş ve yükselmeler dezenflasyon süreci durumu önünde risk oluşturan sebepleri değerlendirmek, gerekli tedbirleri almak için fiyat istikrarı komitesi kurulmasının şart olduğu vurgulandı. 

İşletmelere Verilen Kredi Desteği 

 

Küçük ve mikro işletmelere sağlayan bir destek paketi de var. Küçük kapsamlı firmaların para sıkıntısı çekenlere yeniden istihdam sağlaması şartı ile Kredi Garanti Fonu destekli kredi sağlanacağı söylendi. Her bir çalışan için sunulacak alt limit para miktarı olarak yüz bin lira kredi düşünülürken üst limit olarak ise beş yüz bin lira kredi verilmesi uygun olacağı kararı alındı. Kredi iki yılı kapsayan vadeli olup ilk altı ay geri ödeme olmayacak şekilde ayarlandı. 

Hazırlanıp kısa zaman sonra hayata geçirilmesi bekleniyor. Böylelikle küçük mikro işletmeler bu dönemi sıkıntısız ve en az zararla yeni torba paketi sayesinde atlatmayı hedefliyor. Kredi Garanti Fonu bu desteği vererek küçük işletmeleri altı ay geri ödemesi koşulu olmadan sağlayacağı bu imkan ülke ve esnafların rahat bir nefes almasını sağladı. Önümüzdeki haziran ayı sonunda hep birlikte yeni torba paketinin içeriğini ve sonuçlarını merakla bekliyoruz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.