İhracatta Tüm Zamanların En Yüksek Nisan Rakamına Ulaştık! İşte En Güncel Veriler

İhracatta Tüm Zamanların En Yüksek Nisan Rakamına Ulaştık! İşte En Güncel Veriler

Nisan ayında yüz dokuz artan ihracat 18,8 milyar dolar seviyesine yakaladıklarını söyleyen Ticaret Bakını Mehmet Muş son verileri bildirdi.

Nisan ayında yüz dokuz artan ihracat 18,8 milyar dolar seviyesine yakaladıklarını söyleyen Ticaret Bakını Mehmet Muş son verileri bildirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, 2021 senesi Nisan Dış Ticaret değerlendirme toplantısında konuşma yaptı. Mehmet Muş yirmi bir Nisanda üstlendiği ticaret bakanlığı görevinde, vatana ve millete faydalı hizmet yapmanın en büyük hedefleri olacağını söyledi. Türkiye'nin ithalat ve ihracatına ilişkin son verileri kamuoyu ile paylaştı.  

Nisan Ayı ihracat Rakamları 

 

Bakan Mehmet Muş, Nisan ayında ihracatta yüksek performansımız faydasını göstermiş ihracatımız geçen senenin nisan ayına göre yüzde yüz dokuz artış göstererek 18,8 milyar dolar yükselerek artış gerçekleşmiştir. Bu veriler tüm zamanların en yüksek artış olarak nisan ayı ihracat rakamını ve ayrıca tüm senelerin ikinci en yüksek artış gösteren aylık ihracatı gerçekleşmiş durumda dedi.

Kısıtlama öncesi 2019 ile kıyasladığımızda ihracatın, nisan ayında yüzde 22,3 artış gösterdiğini dile getiren Mehmet Muş ihracatımız pandemi öncesi verilerinden de üzerinde olduğunu belirtti. Nisan ayı dış ticaret açığımız geçtiğimiz yıl Nisan ayına göre yüzde 31,9 azalarak 4,6 milyar dolardan 3,1 milyar dolara gerilemiş olduğunu görüyoruz. Başka bir ifadeyle 2021 yılı Nisan ayı bir önceki yılın aynı zamanına göre yaklaşık 1,5 milyar dolar eksilmiştir. 

İhracatta Ocak ve Nisan Dönemi Verileri 

 

Bakan Mehmet Muş, ihracatın ithalatı karşılama oranının geçen yılın aynı ayına göre 19,5 puan artışla yüzde 66,2'den yüzde 85,7'ye çıktığını bildirdi. Enerji ithalatı dışında tutulduğunda ise ihracatın ithalatı karşılama oranı 25,8 puan yükselerek yüzde 97,7 olarak artış olduğunu belirtti. Ocak ve Nisan ayları ihracatımız yüzde 33,1 farkla 68,8 milyar dolar arttığını belirtelim.

Mehmet Muş: İhracatta tüm zamanların en yüksek nisan rakamına ulaştık

İthalat ise Ocak ve Nisan aylarında yüzde 19,8 artışla 82,9 milyar dolar olduğu kayda geçmiştir. Ocak ve Nisan ayı dış ticaret açığımız gerileme göstererek 19,5 eksilerek 17,6 milyar dolardan 14,2 milyar dolar azalma olmuştur. Bir başka verilere göre 2021 yılı Ocak ve Nisan döneminde dış ticaret açığımız önceki senenin aynı dönemini göz önünde bulundurursak 3,4 milyar daha az olduğunu söyleyebiliriz. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.