Bitcoin İle İlgili Flaş Gelişme! Türkiye'den Son Dakika Bitcoin Talimatı Verildi! Kripto Para Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?

Bitcoin İle İlgili Flaş Gelişme! Türkiye'den Son Dakika Bitcoin Talimatı Verildi! Kripto Para Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?

Thodex vurgunuyla birlikte, Kripto para mağdurlarından TBMM'ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) çok sayıda şikayet dilekçesi geldi. TBMM mağdur olan vatandaşların şikayetlerini Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) iletti.

Takas işlemlerinde kullanılan, dijital, şifrelenmiş, sanal para kategorisindeki Bitcoinde yaşanan son durum kripto para kullanıcılar tarafında en çok merak edilen haberler arasında yer alıyor. Herhangi bir somut karşılığı olmayan, sadece banka kartları ve kredi kartları ile işlem yapılan kripto para piyasası kimilerine göre geleceğin para birimi olarak değerlendiriliyor.  

Son zamanlarda yaşanan Kripto para alanındaki yolsuzluklardan sonra Türkiye harekete geçti. Kripto Platformları ve benzeri finansal teknolojileri takip ve kontrol etmek için, çalışma grubu kurdu.

Kripto Mağdurları Şikayet için TBMM'nin Yolunu Tuttu

 

Thodex vurgunuyla birlikte, Kripto para mağdurlarından TBMM'ye (Türkiye Büyük Millet Meclisi) çok sayıda şikayet dilekçesi geldi. TBMM mağdur olan vatandaşların şikayetlerini Sermaye Piyasası Kuruluna (SPK) iletti. Sermaye Piyasası Kurulu; kripto para platformlarına denetlemeye yetkisi bulunmadığına, bu platformun devlet güvencesi altında olmadığını ve kullanıcıların mağdur olabileceği konusunda daha önce bir çok kez TBMM'ye bildiri gönderdiği öğrenildi.

Gönderdiği bildiride Kripto gibi varlıkların Türkiye’de kanuni bir dayanağı olmadığını, resmi bir kuruluş yada kurum tarafından karşılığı için güvence verilmeyen varlıklar olduğunu ve kendi kurumu adına inceleme yapılması mümkün olmadığını vurguladı.

Kripto Platformuna Özel Ekip Kuruldu

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı gözetiminde, Finansal İstikrar Komitesi'nin direktifiyle, oluşan 'kripto özel ekibinin artan şikayetler üzerine, kripto para platformlarını yakından takip ettiği öğrenildi. Tolore finans edilen kaynakların engellenmesine ve suç gelirlerinin aklanmasına yönelik alınan tedbirlerde, sorumlu olan şirketlere kripto varlık hizmet kaynağı ve tasarruf finansman şirketlerinin de eklendiğine dair yapılan değişiklik geçtiğimiz günlerde Resmi Gazetede yayınlandı.

Thodex vurgunuyla birlikte Türkiye Sermaye Piyasalar Birliği (TSPB) gözetiminde kripto para platformlarına ilişkin çalışma grubu oluşturuldu. Çalışma grubunun beyan ettiği değerlendirmelerde; 'Kripto paraların Türkiye'de kanuni bir düzenlemesi yoktur. Kripto paralar bir çok olumsuz özelliğe sahiptir.

Dijital cüzdanların çalınması, sahiplerinin bilgileri olmadan kullanılması gibi kötü ihtimallere her zaman açıktır. Kripto paraların resmi bir otorite yada kurum tarafından denetlenme olasılığı olmadığı için kanunsuz faaliyetlerde kullanılması söz konusudur. Bu durumda kullanıcıların mağduriyeti kaçınılmazdır' ifadeleri kullanıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.